Kalkulator RRSO

Myśląc o zaciągnięciu zobowiązania, jakim jest kredyt, zawsze zastanawiamy się nie tylko nad tym, ile pożyczyć, ale również nad tym, ile będziemy musieli oddać. Na całkowity koszt spłaty wpływa wiele czynników, takich jak oprocentowanie, prowizja, okres kredytowania czy RRSO. To właśnie ten ostatni element powinien być dla nas priorytetem przy szukaniu najlepszej ofertypożyczki online. W obliczaniu RRSO i sprawdzaniu kosztów kredytu pomoże nam kalkulator RRSO.

Kalkulator RRSO – czym jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania?

Rzeczywista Roczna Stopa oprocentowania, czyli RRSO to jeden z parametrów wpływających na koszt kredytu. Jest to dość rozbudowany element, który uwzględnia wszelkie dodatkowe koszty powiązane ze zobowiązaniem. NaRRSOskłada się oprocentowanie nominalne, prowizja dla instytucji finansowej, ubezpieczenie kredytu , a także – w przypadku kredytu hipotecznego – koszt wyceny nieruchomości oraz sporządzenia tak zwanego operatu szacunkowego. Jest to więc wiele aspektów, z czego każdy ma widoczny wpływ na to, ile ostatecznie zapłacimy i czy dane zobowiązanie będzie dla nas możliwie najbardziej opłacalne.

Dlaczego RRSO jest tak istotne? Nie ma wątpliwości, że jest to ważny wskaźnik, zwłaszcza że banki z reguły opisując swoją ofertę, czasami starają się możliwie najbardziej ukryć ten element. Zwykle dość mocno eksponują one wysokość oprocentowania, ale z kolei RRSO często zapisane jest w reklamach drobnym drukiem. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania znacząco wpływa na ostateczny koszt kredytu i może okazać się, że dana oferta, mimo posiadania niskiego oprocentowania, i tak wcale nie jest najtańszą na rynku.

Bank po prostu nie chwali się dodatkowymi kosztami, które związane są z rozpatrzeniem wniosku czy z ubezpieczeniem, gdyż wówczas oferta może stać się mniej interesująca dla klienta. Nie można oczywiście powiedzieć, że jest to złośliwość ze strony instytucji finansowej, ponieważ usługi, które proponuje, muszą się jej opłacać, stąd też dając niskie oprocentowanie, musi zarobić gdzieś indziej. Niemniej jednak warto to wiedzieć, by być przygotowanym na to, że interesujący nas kredyt wcale nie musi być tak idealny, jak prezentuje to reklama.

Wszystko to powoduje, że za pomocą wskaźnika RRSO bez problemu można sprawdzić, czy dany kredyt będzie opłacalny. Najłatwiej dokonać tego korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator RRSO.

Kalkulator RRSO – jak ocenić wysokość RRSO?

Wskaźnik RRSO to wartość podawana w procentach, która określa całkowity koszt, jaki ponieść musi kredytobiorca. Uwzględnia on zarówno oprocentowanie, jak i wszelkie prowizje, ubezpieczenia czy inne dodatkowe opłaty. Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania można próbować ocenić samodzielnie, aczkolwiek wymaga to wyjątkowych zdolności matematycznych, a przy tym jest bardzo czasochłonne, zwłaszcza że obecnie mamy do czynienia z ogromną liczbą instytucji finansowych oferujących kredyty. W związku z tym najwygodniejszą i najszybszą metodą będzie skorzystanie z kalkulatora RRSO, który dostępny jest w Internecie.

W jaki sposób działa kalkulator RRSO?

Kalkulator RRSO jest przejrzystym, bardzo intuicyjnym narzędziem. Wystarczy wpisać tylko kilka wartości, takich jak kwota kredytu, okres kredytowania czy wysokość oprocentowania. Następnie system oblicza RRSO dla poszczególnych ofert banków i porządkuje wyniki od najbardziej atrakcyjnych.

Jeśli chodzi o kalkulator RRSO, kredyt gotówkowy będzie tu rozbity na części pierwsze. Dzięki temu dowiesz się, ile będziesz musiał nadprogramowo zapłacić bankowi biorąc konkretny kredyt na interesujący Cię czas. Podobnie działa każdy inny kalkulator RRSO – kredyt hipoteczny również można dokładnie przeanalizować za jego pomocą. W ten sposób dokonasz swego rodzaju symulacji, a także sprawdzisz, czy będzie stać Cię na takowy kredyt.

Ponadto po prostu porównasz oferty poszczególnych banków między sobą, by mieć pewność, że wybierzesz tę, która w ostatecznym rozrachunku będzie po prostu najtańsza. Dostępny jest także kalkulator RRSO chwilówek, co jest szczególnie ważne, ponieważ zazwyczaj przy chwilówkach znajdziemy najwięcej dodatkowych kosztów, które lepiej jest znać jeszcze przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania.

Wszelkie dane w systemie kalkulatora RRSO są na bieżąco aktualizowane, dlatego nie przegapisz żadnej korzystnej oferty. Warto dodać, że wyniki w kalkulatorze prezentowane są w jasny sposób. Znajdziesz w nich RRSO, wysokość oprocentowania, prowizję, wysokość pojedynczej raty oraz całkowitą kwotę do spłaty.

Kalkulator RRSO – na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu?

Pierwszą kwestią jest sposób wypłaty środków. Większość banków oferuje zarówno wypłacanie gotówki w oddziale banku, jak i przelew na rachunek bankowy. Dla wielu osób jest to dość istotny aspekt, zwłaszcza jeśli potrzebują gotówki szybko. Ponadto należy sprawdzić, czy możliwa jest spłata zobowiązania przed ustalonym terminem i czy wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Najważniejsze przy tym wszystkim jest to, że ustawa o kredycie konsumenckim gwarantuje Ci prawo do zrezygnowania z kredytu przed upływem 14 dni od sfinalizowania umowy.