Kredyt, czyli korzyści i obowiązki

Kredyt gotówkowy, czyli jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytu to dla wielu osób dobry sposób na szybkie zdobycie potrzebnych na różnego rodzaju wydatki środków. Możliwość szybkiego sfinansowania swoich wydatków bez konieczności długiego oszczędzania, to z pewnością duża korzyść. Jednocześnie kredyt gotówkowy wiąże się z jakimiś kosztami oraz z obowiązkiem spłaty. Jednak wybierając odpowiednią ofertę można sprawić, że koszty będą jak najmniejsze, zaś spłata będzie jak najmniej uciążliwa.

Od czego zacząć?

Na początek trzeba oczywiście przeanalizować poszczególne oferty, a bardzo pomocne w tym celu będzie skorzystanie z porównywarki, czy też rankingu kredytów w internecie. Znajdować się tam będą raczej tylko podstawowe informacje, ale dzięki nim będziemy już mieć jakiś pogląd na temat tego, jakie oferty są najbardziej godne uwagi, a przez to łatwiej nam będzie wybrać już konkretne. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wysokość oprocentowania, ponieważ to ono w większości decyduje o tym, ile kredyt będzie kosztował. Oprócz niego są tez kilkuprocentowe opłaty prowizyjne, ale są to opłaty jednorazowe, a ponadto zdarza się, ze bank, aby podnieść atrakcyjność swojej oferty z takiej opłaty rezygnuje. Następnie warto zwrócić uwagę na warunki spłaty oraz ewentualna możliwość ich negocjacji. Odpowiednio dopasowana do naszej sytuacji ilość oraz wysokość rat wpłynie pozytywnie na dogodności spłaty. Ponadto mamy możliwość wyboru rat stałych oraz malejących. W pierwszym przypadku wysokość rat jest niezmienna przez cały czas spłaty. W przypadku rat malejących odsetki do kolejnych rat są naliczane tylko od kapitału niespłaconego, więc z biegiem czasu będą coraz mniejsze, bo i kwota pozostała do spłacenia będzie coraz mniejsza.

Niezbędne formalności

Wiele banków stara się zmniejszyć formalności do minimum, umożliwiając nawet wzięcie kredytu online. Jednak minimum formalności będzie niezbędne. Ważne są przede wszystkim nasze dochody, które umożliwią spłatę kredytu w terminie. Mogą też być wymagane zabezpieczenia kredytu, chociażby przez poręczenie innej osoby. Bank sprawdzi też pewnie nasza historie kredytową w BIK. Jeśli poprzednie zobowiązania kredytowe spłacaliśmy terminowo, to jest to w zasadzie tylko formalność. Po załatwieniu tych spraw i pozytywnym zweryfikowaniu będziemy mogli cieszyć się uzyskanym kredytem.