Lokaty bankowe – bezpieczne i pewne inwestycje

Inwestowanie wolnych środków finansowych to możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy. Obecnie bowiem konta bankowe nie są oprocentowane lub też wartość ta jest niewielka, co powoduje że znajdujące się na nich pieniądze nie pracują na korzyść ich właściciela. Jednakże większość osób poszukując odpowiednich dla siebie form oszczędzania na pierwszym miejscu stawia przede wszystkim bezpieczeństwo inwestowanych pieniędzy, nawet jeżeli miałoby to się wiązać ze znacznie mniejszym zyskiem uzyskanym z tytułu danej inwestycji.

Dlaczego właśnie lokaty?

Lokaty bankowe wśród bezpiecznych inwestycji zajmują bardzo wysoką pozycję, wiele osób stawia je na pierwszym miejscu. Powodem tego jest to iż nad ich realizacją jak również bezpieczeństwem powierzonych pieniędzy czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja zabezpiecza klientów, korzystających właśnie z tej formy inwestycji, dlatego też w razie problemów banków to właśnie ona gwarantuje zwrot kwoty zainwestowanej w lokatę. Nie można jednak zapominać o tym, iż nadzorem obejmuje jedynie lokaty proponowane przez banki, dlatego też wszystkie formy takiego oszczędzania, proponowane przez instytucje nie będące bankami należy raczej omijać szerokim łukiem. Niestety, bezpieczeństwo pieniędzy oznacza nieco mniejsze zyski, jeżeli porównać lokaty z innymi formami inwestowania i oszczędzania. Jednakże zysk z lokat jest pewny, i przy dobrym podejściu można dość sporo zarobić. Podawane przez banki oprocentowanie lokat to wartość podawana w skali rocznej. Dlatego też obliczenie ewentualnego zysku przy lokatach z krótszym terminem wymaga przede wszystkim odpowiedniego przeliczenia tej wartości. Samodzielnie jednak może to zająć sporo czasu, warto więc korzystać z rozwiązań, które pomagają w wyliczeniu zysków, takich jak na przykład kalkulator lokat. Narzędzie dostępne w Internecie pozwala dość szybko obliczyć szacunkowy zysk z tytułu zawarcia danej lokaty. Wystarczy podać dane takie jak okres lokaty, jej rodzaj i oprocentowanie w skali roku. Oczywiście nie można zapomnieć o kwocie, jaka będzie inwestowana. Wiele osób, które decydują się na inwestowanie w lokaty zamiast na dłużej w jedną, decyduje się zainwestować w kilka lokat na znacznie krótsze okresy czasu. To dobry sposób na poznanie propozycji wielu banków oraz sprawdzenie, czy oferowane przez nie warunki są takie, jak to opisują reklamy czy też przedstawiają pracownicy banku.

Zobacz także:  Lokata bankowa jako sposób oszczędzania

Wyszukiwanie ciekawych ofert na lokaty

Aby jednak można było liczyć na odpowiednie zyski, bardzo istotne jest przede wszystkim wyszukanie odpowiednich ofert na lokaty. Tych zaś z każdym rokiem jest na rynku coraz więcej, i bardzo często dobranie właściwej nastręcza sporo problemów. Jednak nie ma konieczności odwiedzania placówek wszystkich banków, aby można było zebrać informacje na temat oferowanych przez nich lokat. Obecnie wystarczy do tego komputer, w Internecie bowiem bez najmniejszego problemu można znaleźć i porównać ze sobą wiele ofert. Warto także zwrócić uwagę na te oferty, w których umowę można bez problemu zawrzeć za pośrednictwem Internetu. Jest ich coraz więcej, bowiem zainteresowanie klientów takimi możliwościami rośnie. Ciekawą opcją są także propozycje lokat kierowane indywidualnie do klientów bankowości elektronicznej. W bardzo wielu sytuacjach zarówno minimalna kwota jaką należy zainwestować na lokacie jak również jej oprocentowanie jest indywidualnie ustalane dla danego klienta. Banki bazują przy tym na podstawie obrotów na koncie klienta czy też wysokości wpływów z tytułu wynagrodzenia za pracę. Plusem takiej formy zawierania lokaty z pewnością jest przede wszystkim brak konieczności odwiedzania placówek banku, wszelkie formalności bowiem są załatwiane online, zaś środki pieniężne automatycznie przesuwane z konta osobistego na lokatę.